Поради лікаря

Зошитів в кружечок бути не може
порадиПогані зошити можуть виявитися згубними для зору і першокласника, і дітей старшого віку, адже саме в підлітковому віці діти намагаються купити зошити незвичайні, особливо яскраві, щоб здивувати однолітків. А це не завжди на користь. Хоча вибрати хороші і безпечні зошити не так складно, треба тільки уважно придивитися до товару, а не до цінника.
Окрім відповідності до ДСТУ зошити повинні мати ще й гігієнічний сертифікат та знак відповідності, але ці документи споживач рідко запитує у продавця. На ринку завжди були дешеві підробки.Тому важливіше запам'ятати нескладні візуальні правила вибору.
По-перше, ДСТУ передбачено лініювання зошитів тільки 6 видів:
- в одну смужку,
- в дві смужки,
- в косу смужку,
- в клітинку розміром 5х5 мм,
- в клітинку розміром 7х7 мм.
По-друге, лініювання не має бути яскравим - це дратує очі і дійсно може привести до проблем із зором.
По-третє, папір теж повинен відповідати ДСТУ, мати строго певну щільність і білизну. Досить часто у продажу попадаються дешеві зошити, виготовлені з газетних сортів паперу. Такий зошит здоров'я не зіпсує але нерви може розхитати здорово - авторучка папір рве, чорнило розпливається, та і сірий фон не робить написану шкільну роботу привабливою. Подібні зошити самі по собі можуть назавжди відохотити школяра до навчання, так що вирішуйте самі що вам важливіше − сумнівна економія або інтерес дитини.
Гімнастика для очей
 
зрениеУсім знайоме почуття втоми і відчуття «піску» в очах. Особливо після робочого дня, проведеного за комп'ютером. Починає погіршуватися зір, очі стають надмірно чутливими: проте, якщо виконувати певні вправи для очей можна більшою мірою понизити ці неприємні симптоми, і навіть зовсім від них позбавитися.
Щоб зняти напругу в очах, неминучу при роботі за комп'ютером, необхідно:
1. Кожних 1−2 години перемикати зір: дивитеся удалину 5−10 хвилин
2. Закрити очі для відпочинку на 1−2 хвилини
3. Виконати 4−5 простих вправ, що залучають до роботи великі групи м'язів.
Виконуйте вправи для м'язів очей, шиї, спини, плечового поясу.
Для дітей рекомендації ті ж, але перерви треба робити частіше і триваліше: дітям 12−14 років кожні 45 хвилин, а в 15−17 років − кожну годину, перерва повинна тривати не менше 15 хвилин.
Гімнастику для очей рекомендується виконувати не менше два раз на день. Виберіть той комплекс вправ, який вам більше припаде до душі, а краще − чергуйте їх.
Комплекс вправ для поліпшення зору
зрение1. Горизонтальні рухи очей : направо−наліво.
2. Рух очними яблуками вертикально вгору−вниз.
3. Кругові рухи очима: за годинниковою стрілкою і в протилежному напрямі.
4. Інтенсивні стискання і розтискання очей в швидкому темпі.
5. Рух очей по діагоналі: скосити очі в лівий нижній кут, потім по прямій перевести погляд вгору. Аналогічно в протилежному напрямі.
6. Зведення очей до носа. Для цього до перенісся поставте палець і подивитеся на нього − очі легко «з'єднаються».
7. Часте моргання очима.
8. Робота очей «на відстань». Підійдіть до вікна, уважно подивитеся на близьку, добре видиму деталь: гілку дерева, що росте за вікном чи на подряпину на склі. Можна наклеїти на скло крихітний кружечок з паперу. Потім направте погляд удалину, намагаючись побачити максимально віддалені предмети.
Кожну вправу слід повторювати не менше 6 разів в кожному напрямі.
Для профілактики короткозорості корисні наступні вправи:
зрениеПочаткове положення сидячи, кожна вправа повторюється 5−6 разів.
1. Відкинувшись назад, зробити глибокий вдих, потім, нахилившись вперед, видих.
2. Відкинувшись на спинку стільця, прикрити повіки, міцно замружити очі відкрити повіки.
3. Руки на пояс, повернути голову управо, подивитися на лікоть правої руки; повернути голову вліво, подивитися на лікоть лівої руки, повернутися в початкове положення.
4. Підняти очі догори, зробити ними кругові рухи за годинниковою стрілкою потім проти годинникової стрілки.
5. Руки вперед, подивитися на кінчики пальців, підняти руки вгору (вдих), стежити очима за рухом рук, не піднімаючи голови, руки опустити (видих).
Вказані вправи бажано повторювати через кожні 40−50 хвилин роботи за комп'ютером. Тривалість одноразового тренування 3−5 хвилин.